Naujienos

Laiškas rugsėjo 1-osios išvakarėse

2013 08 30
Laiškas rugsėjo 1-osios išvakarėse

Sveiki, ir vėl susitinkame šventės išvakarėse. Šį kartą tai mokslo ir žinių diena, kuri, beje, Lietuvoje pradėta  švęsti vos daugiau nei prieš trisdešimt metų – ši tradicija susiformavo 1980 metais Sovietų Sąjungoje paskelbus rugsėjo 1-ąją oficialia mokslo metų pradžios švente. Tačiau šventės ištakos daug gilesnės – dar senovės Bizantijoje ši diena buvo naujų metų pradžia, mat buvo tikima, kad Dievas pasaulį pradėjo kurti būtent rugsėjo pirmąją. 

Bet kuriuo atveju, rudens pradžia visais laikais ir visur buvo palanki naujiems darbams. Ypatingai tiems, kurie susiję su mokslu, su žiniomis, su tobulėjimu, su šviesa. Būtent tokie darbai laukia mūsų šį rudenį. Visai netrukus pradėsime pasirašinėti sutartis su NVO programos projektų vykdytojais. Prasidės naujas įdomus ir, esame tikri, labai prasmingas laikotarpis. 

Iš daugiau nei 350 gautų paraiškų per tris atrankos etapus – didžiųjų paraiškų koncepcijų, mažųjų paraiškų bei išvystytų paraiškų – padedant nepriklausomiems ekspertams, Atrankos Komitetas atrinko 29 (+3 rezervines) siūlomas finansuoti paraiškas. Šiuo metu su pareiškėjais derinamos Komiteto bei Operatoriaus Valdybos numatytos sąlygos, partnerysčių bei projektų įgyvendinimo sutartys. Nuo mūsų visų geranoriškumo bei konstruktyvaus požiūrio priklausys projektų sėkmė – o tuo pačiu visos NVO Programos Lietuvoje indėlis į socialinio teisingumo bei demokratijos stiprinimą.

Norime sukurti brandžią valstybę, kur kiekvienas jaustųsi saugus, priimamas, atsakingai naudotųsi savo laisvėmis bei teisėmis, ir kiekvieno žmogaus teisės būtų užtikrinamos be diskriminacijos ir be privilegijų. Deja, kol kas mūsų visuomenė, daugiau nei dvidešimtį metų naudodamasi politinėmis ir pilietinėmis laisvėmis, dar nesuvokė jų kainos – nuoseklaus, kasdienio darbo ginant žmogaus teises ir laisves būtinybės. Šis didžiulis darbas neįmanomas be praeities analizės ir suvokimo, neįmanoma žengti į priekį. Visi žinome auksinę taisyklę – tik problemų pripažinimas veda link jų sprendimo.

Todėl šiandien siūlome jums pokalbį su trim ypatingais žmonėmis: istoriku, žurnalistu Artūru Raču, nevyriausybininku, teisininku Henriku Mickevičium ir pilietinės visuomenės žadintoja, literatūrologe Irena Veisaite. Šie žmonės kaip susitarę kviečia mus įvertinti savo valstybės praeitį,  susivokti, kas esame, nebeieškoti kaltų. Atrodo paprasta  įvertinti tai, kas buvo gerai, o kas neteisinga, ir pradėti veikti.  Tačiau vis dar gajus mumyse noras braukti brūkšnius tarp režimų ir vertinti viską tik dviem kategorijom: juoda ar balta, surasti kaltuosius ir nusimesti atsakomybę. Bet yra kitas kelias. Įvertinti tai, ką turime savyje, ko trūksta, ko reikia išmokti – ir pradėti kurti geresnę visuomenę nuo savęs.

Artūras Račas sugretino valstybės ir žmogaus amžių, tad šiandien mums 23 metai. Jau baigti mokslai, jau turim diplomą, dabar reikia pradėti darbus. Ir tegu tie mūsų darbai skamba kiek jaunatviškai maksimalistiškai, tačiau jie būtini. Tik juos nuveikus galima sukurti aplinką, kur mes patys jausimės laisvi, gerbiami ir reikalingi... Tad su Rugsėjo pirmąja visus Jus – sėkmingų naujų darbų!