Naujienos

Europos pilietinė visuomenė telkiasi prieš represijas Vengrijoje

2014 09 22
Europos pilietinė visuomenė telkiasi prieš represijas Vengrijoje

977 Europos nevyriausybinės organizacijos ragina aukščiausias Europos Sąjungos institucijas kuo skubiau imtis veiksmų prieš Vengrijoje vykstančius antidemokratinius pokyčius. Stiprindama savo kontrolę žiniasklaidos, teismų ir verslo srityse, Viktoro Orbano vyriausybė imasi vis aršesnių represijų prieš Vengrijos pilietinę visuomenę. Tokių veiksmų tikslas – slopinti pilietines laisves ir, kartu, bet kokią kritiką vyriausybės atžvilgiu. 

Rugsėjo 8 dieną, Vengrijos policija įvykdė reidus į nepriklausomų nevyriausybinių organizacijų Ökotárs ir DemNet būstines. Aplinkosaugos ir žmogaus teisių srityje dirbančių organizacijų biuruose buvo atliktos kratos, konfiskuoti kompiuteriai ir dokumentai, taip pat, be jokio išankstinio įspėjimo, buvo įsiveržta ir į organizacijų darbuotojų namus. Rugsėjo 19 dieną, Vengrijos mokesčių ir finansų kontrolės administracija sustabdė Karpatų fondo mokesčių mokėtojo numerio galiojimą. 
 
Šie trys fondai priklauso konsorciumui, atsakingam už Europos Ekonominės Erdvės Finansinių Mechanizmų lėšų skirstymą Vengrijos nevyriausybinėms organizacijoms. EEE lėšų paskirtis - stiprinti teisinę ir demokratinę valstybę, ginti žmogaus ir piliečio teises, didinti skaidrumą ir atskaitomybę. Vengrijos vyriausybė nukreipė veiksmus prieš tas nevyriausybines organizacijas, kurių veikla yra finansuojama valstybei nepavaldžiomis EEE lėšomis, nes pastarosios kritiškai atsiliepia apie naujosios vyriausybės politiką. Tai yra beprecedentis įvykis Europos Sąjungoje.   
 
977 nevyriausybinės organizacijos iš 32 šalių pasirašė kreipimąsi, kuris ragina kuo greičiau imtis veiksmų prieš Vengrijos vyriausybės bandymą įbauginti ir nutildyti pilietinę visuomenę. Šis kreipimasis yra adresuotas svarbiausioms Europos institucijoms: Europos Komisijai, Europos Tarybai (ES), Europos Parlamentui ir Europos Tarybos Žmogaus teisių komisarui. 
 
„Pilietinė visuomenė yra vienas iš demokratijos ramsčių, todėl nepagrįstas nevyriausybinių organizacijų puolimas greičiau dera autoritarinėms valstybėms, nei Europos Sąjungos narei. Vengrijos "putinizacijos" procesas aiškiai parodo mums visiems, kokia trapi yra demokratija, jei tokie procesai gali įvykti Europos viduryje - turime būti labai budrūs gindami savo pilietines laisves,“ – teigė Dovilė Šakalienė, Žmogaus teisių stebėjimo instituto, vieno iš kreipimosi iniciatorių, direktorė.
 
Pasirašiusieji kreipimąsi yra susirūpinę dėl vangaus ES atsako į veiksmus, kurie pažeidžia esmines Europos Sąjungos teisės nuostatas ir vertybes. Nevyriausybinių organizacijų vadovai ragina aukščiausias Europos institucijas imtis diplomatinių ir prevencinių priemonių, jeigu prireiks - vadovaujantis nauja teisine procedūra dėl reagavimo į sistemines grėsmės ES valstybėse narėse.
 
Pasirašiusios organizacijos reiškia savo solidarumą ir paramą Vengrijos organizacijoms, ir išreiškia pažadą,  kad jos neliks vienos kovoje už teisinės ir nepriklausomos valstybės išsaugojimą. Atvejis Vengrijoje nusipelno vieningų visos Europos pilietinės visuomenės veiksmų, taip pat ir skubaus Europos institucijų dėmesio. Kreipimasis dėl pagalbos Vengrijos pilietinei visuomenei buvo inicijuotas fondų ir organizacijų, kurios administruoja EEE ir Norvegijos finansinių mechanizmų lėšas šešiolikoje Europos valstybių. 
 
 
Kontaktiniai asmenys: 
 
Dovilė Šakalienė, Žmogaus teisių stebėjimo institutas, Vilnius, +37067104245, dovile.sakaliene@hrmi.lt, www.hrmi.lt 
 
Ewa Kulik-Bielinska, Stefan Batory Foundation, Warsaw, +4822536 0200, ekulik@batory.org.pl, www.batory.org.pl 
 
Peter Medved, Ekopolis Foundation, Banska Bystrica, +421484145259, medved@ekopolis.sk, www.ekopolis.sk