Radijo laidos

Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo NVO Programos operatoriaus Lietuvoje Žmogaus teisių stebėjimo instituto 2013-2015 metais rengtos radijo laidos „Žmogus žmogui“ įrašus galite rasti čia. 

2015-12-25 Kokie buvo 2015-ieji metai, prasidėję ir, galima sakyti, pasibaigę įvykiais Paryžiuje? Pasak Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorės Dovilės Šakalienės, šių metų simbolis – Eifelio bokšto ir taikos ženklas, o emocija – empatija. Kokius iššūkius pasauliui teko patirti šiais metais – kalbamės Kalėdinėje „Žmogus žmogui“ laidoje. 

2015-12-18 Vertybių vakuumas ar vertybių potvynis – kas darosi su visuomene ir politikais, kad ant kiekvieno kampo šaukiama apie vertybes – vakarietiškas, tradicines, šiaurietiškas, tautines ir kokias tik nori. Bet globos namuose vaikai krenta pro langus, sviestas mieliau už laisvę, smurto kultūros įveikti nenorim (negalim?), o Sveikatos apsaugos ministerija, Seimas ir kiti valstybės valdytojai savo „įkvepiančiu“ pavyzdžiu liudija antivertybes. Kartu su DELFI vyriausiąja redaktore Monika Garbačiauskaite-Budriene ieškome praktinių sprendimų.

2015-12-11 Šiandien matome blaškymąsi tarp panikos, kad mūsų niekas negins, ir irzlaus skundimosi, kad Lietuva perdeda grėsmes. Pulkininkas Saulius Guzevičius, pradėjęs nuo savanorystės, užsitarnavęs tarptautinius apdovanojimus kaip geriausias specialiųjų pajėgų karys ir vadas, strateginės komunikacijos analitikas, atvirai ir paprastai dalinasi tuo, kas šiuo metu vyksta, ir ko mums reiktų tikėtis.

2015-12-04 „Priėmus Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą, gana greitai prisiminėme paprastą tiesą – teisę taiko žmonės ir jos efektyvumas priklauso nuo tų žmonių žinių, kompetencijos ir jautrumo“, - teigė Natalija Bitiukova, Žmogaus teisių stebėjimo instituto sukurtos e-mokymosi platformos „Be-ribu.lt“ projekto vadovė. Tuo tarpu Vytautas Lamauskas, Policijos departamento viešosios policijos valdybos atstovas, akcentavo tokio nuotolinio mokymosi kurso naudą bei svarbą pareigūnų tobulėjimui. 

2015-11-27 Pasak prokurorės Vidos Ramanauskienės, teisėsauga viena negali įveikti smurto artimoje aplinkoje reiškinio. Tam yra labai svarbus švietimas, emocinės kultūros ugdymas, visuomenės palaikymas bei suvokimas, jog smurtas artimoje aplinkoje – nėra vien tik šeimos reikalas. Su prokurore kalbamės minėdami Tarptautinę kovos prieš moterų prievartą dieną.

2015-11-20 „Sukrečiantys įvykiai sukelia visuomenės emocinį regresą, ima dominuoti savisaugos instinktas, kuris kartais atsisuka prieš mus pačius“, - sako psichiatras, Jungtinių Tautų specialusis pranešėjas sveikatai profesorius Dainius Pūras.

Laidoje kalbamės apie pastaruoju metu Lietuvos visuomenę tiesiogiai palietusias ir sukrėtusias tragedijas bei politikų ir paprastų žmonių reakcijas.

2015-11-13 Lapkričio 16-ąją pasaulis mini Jungtinių Tautų inicijuotą Tarptautinę tolerancijos dieną. Šia proga verta dar kartą atsigręžti į pamatines demokratiškos visuomenės vertybes: žmogaus teisių užtikrinimą, toleranciją, pagarbą, pliuralizmą ir tuo pačiu suvokti šių vertybių svarbą valstybės gerovei. Laidoje kalbamės su Donatu Pusliu – internetinio dienraščio „Bernardinai.lt“ vyriausiuoju redaktoriumi, 2014 metais tapusiu Metų tolerancijos žmogumi. 

2015-11-06 Įdomių minčių kelia faktas, kad kai kurie žmonės dominuoja mūsų sveikatos apsaugos sistemoje nuo gūdžių sovietinių laikų – dar įdomiau, kad ir jų retorika identiška. Laidoje kalbiname sovietinės psichiatrijos grando V. Mačiulio už karčios tiesos atskleidimą „rėksniu“ tituluojamą psichologą, ilgas valandas  nemokamai dirbusį Sveikatos apsaugos ministerijos darbo grupėse, Vaikų linijos vadovą Robertą Povilaitį. Kartu su Robertu savo skaudžia patirtimi dalijasi dešimtmečio autizmo sutrikimą turinčio berniuko tėtis, kuris iš valstybės gavo špygą, ir kukliam jų šeimos biudžetui vaikui reikalinga terapija jau kainavo tiek, kiek prabangus automobilis.

2015-10-30 Kaip dažnai pagalvojame apie vaikus, augančius globos įstaigose?  Pokalbis su Algirdu ir Remigijumi Gataveckais, projekto „Laimingi vaikai = vaikai tarp mūsų“ įgyvendintojais. 

2015-10-23 Kokie didžiausi iššūkiai lydi islamą išpažįstančių žmonių gyvenimą Lietuvoje? Laidoje bendraujame su Vilniaus musulmonų sunitų religinės bendruomenės pirmininku – Aleksandru Begansku.

2015-10-16 Kiek žmonių turi sugulti ant grindinio, kad atkreiptų valdžios institucijų dėmesį į savižudybių mastą Lietuvoje? Kalbiname aktorių Arūną Sakalauską – socialinės akcijos „Šmėkla“ sumanytoją ir organizatorių.

2015-10-09 Ar mes esame pajėgūs pabėgėlėms moterims pasiūlyti tikrą pasirinkimo laisvę? Netylant diskusijoms apie pabėgėlių integracijos iššūkius, laidoje kalbamės su Lygių galimybių plėtros centro eksperte Margarita Jankauskaite.

2015-10-02 Mergaičių lytinių organų apipjaustymas – gąsdinanti, šokiruojanti, jautri, tačiau neabejotinai dėmesio reikalaujanti tema.

2015-09-25 1990 m. gruodžio 14 d. Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinė Asamblėja paskelbė spalio 1-ąją Tarptautine pagyvenusių žmonių diena. Šia proga laidoje aptariame opiausias problemas, su kuriomis kasdien tenka susidurti Lietuvos senjorams. Ieškome atsakymų į klausimus, koks visuomenės požiūris į šią asmenų grupę ir ko reikia, kad esama padėtis pasikeistų? Kalbiname M. Čiuželio labdaros ir paramos fondo steigėją – Kristiną Čiuželienę. 

2015-09-18 „Tikėjimas, kad laukiuosi kūdikio, kuris turi gimti, man padėjo išgyventi“, - sako Eskedar. Prieš 9 metus ji pėsčiomis keliavo per Sacharos dykumą, o vėliau sulūžusia valtele drauge su dar 26 pabėgėliais plaukė į Europą.

2015-09-08 Prieš daugiau nei metus Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios kvietimu į Lietuvą atvyko 39 sirai krikščionys, tačiau visi jie jau paliko mūsu šalį. Kodėl? Laidoje „Žmogus žmogui“ Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis. 

2015-09-01 Laidoje kalbiname psichiatrą, Jungtinių Tautų pranešėją teisei į sveikatą, aktyvų visuomenininką ir žmogaus teisių gynėją - Dainių Pūrą.

2015-08-25 Apie moters apsisprendimo laisvę, galvos ir kūno dengimą ir Lietuvoje eskaluojamą uždengto veido grėsmę nacionaliniam saugumui. Laidos viešnios: Anglijoje gyvenanti musulmonė Rimantė Miškinytė ir žmogaus teisių ekspertė Jūratė Guzevičiūtė. 

2015-08-18 Apie LGBT kino festivalį „Kreivės" ir kitas bendruomenei svarbias naujienas kalbamės su asociacijos „In corpore" vadovu Augustu Čičeliu.

2015-08-11 Laidoje „Žmogus žmogui“ pokalbis apie jaunystę misijose: Andrius Slavuckis ketverius metus su „Medikais be sienų“ keliauja po karščiausius pasaulio taškus. Šiemet vos nurimus Ebolos epidemijai Siera Leonėje jis jau keliavo į Haitį, kur prasidėjo Cholera...

2015 08 04 Pirmokus šiemet renka pirmoji Lietuvoje demokratinė mokykla. Apie tai kalbamės su viena iš mokyklos steigėjų Donata Norkiene ir pradinių klasių mokytoja Jolita Mondeikyte. 
 
2015 07 28 Kodėl šeimos, auginančios proto negalią turinčius vaikus, vis dažniau emigruoja į Skandinaviją? 
 
2015 07 21 Su Lietuvos neįgaliųjų forumo prezidente Dovile Juodkaite kalbėsimės apie garbingą Europos Parlamento apdovanojimą. Pirmą kartą tarptautinis pripažinimas atkeliavo į Lietuvą. 
 
2015 07 14 Pokalbis apie verslą, kuris remia europietiškas vertybes ir visuomenę, kuri kol kas aukoti joms nepasiruošusi. Laidos svečiai: Lietuvos raudonojo kryžiaus draugijos vadovė Gintarė Guzevičiūtė ir  Lietuvos oro uostų generalinis direktorius Gediminas  Almantas. 
 
2015 07 07 „Vaikų linija" kasdien vidutiniškai atsako į 400 vaikų skambučių. Kodėl dažniausiai skambina vaikai ir kas dirba ktame laido gale? Apie tai pokalbis su „Vaikų linijos" vadovu, psichologu Robertu Povilaičiu.
 
2015 06 30 Net ir nepagydomos ligos gali būti išgydytos dėmesiu ir meile. Šiandien laidoje - apie savanorystę onkohematologijos centre.
 
2015 06 23 Kas dvejus metus Žmogaus teisių stebėjimo institutas pristato žmogaus teisių Lietuvoje apžvalgą. Šiandien būtent ta diena. 
Laidos svečiai: instituto darbuotojai Jūratė Guzevičiūtė ir Karolis Liutkevičius. Juos kalbina Žmogaus teisių stebėjimo instituto vadovė Dovilė Šakalienė. 
 
2015 06 16 Tėvai, auginantys vaikus su Dauno sindromu, ir vaikai, besirūpinantys savo tėvais, kurie serga Alzheimeriu, - kas sieja šiuos žmones? Apie tai kalbamės su Skaidre Račkauskiene, projekto „Aš esu čia“ vadove.
 
2015 06 09 Kodėl svarbu visuomenę informuoti apie institucinės globos daromą žalą vaikams ir visai visuomenei? Apie tai kalbės Žmogaus teisių stebėjimo instituto ekspertė Mėta Adutavičiūtė ir valstybės užauginti dailininkai  Algirdas ir Remigijus Gataveckais.
 
2015 06 02 Ar Lietuvos teismas turi būti atviras visuomenei? Ar teismų atvirumas visuomenei susijęs su patikimumu? 
 
2015 05 26 Pirmaujame Europoje pagal suvartojamų antidepresantų kiekį, o taip pat ir pagal savižudybių skaičių.
 
2015 05 19 Konfliktiškai besiskiriančios šeimos su mediatoriaus pagalba galėtų pačios taikiai spręsti nesutarimus, teigia Šeimos santykių institute dirbanti mediatorė Živilė Baronienė ir teisininkė...
 
2015 05 12 Kalbėsime apie bėgimą Palangos oro uoste, kurį Raudonojo kryžiaus draugija Lietuvoje organizuoja drauge su Vilniaus oro uostu. 
 
2015 05 05 Kada socialinė reiklama yra sėkminga ir kuo ji skiriasi nuo komercinės reklamos? 
 
2015 04 28 Pokalbyje su Paramos vaikams centro vadove Aušra Kurienę atsakysime į klausimą, kodėl negalima vaikų barti.
 
2015 04 21 Apie maltiečių kasdienybę kalbamės su Eitvydu Bingeliu, Maltos ordino Lietuvoje vadovu.

 

2015 04 14 Vaikų namuose augantys vaikai paprastai neturi pakankamai socialinių ir šeimyninių įgūdžių, o, neišmokę savarankiškai gyventi, užaugę ir toliau naudosis valdiškų namų pagalba.
 
2015 04 07 Šiuolaikinėje visuomenėje humoras laikomas teigiamu bruožu, tačiau dažnai tai kas daugeliui atrodo juokinga, iš tiesų yra švari neapykantos kalba arba patyčios.
 
2015 03 31 Kodėl mūsų visuomenė taip skuba pasmerkti auką ir reabilituoti smurtautoją (ypač, jei kalba eina apie garsius sportinikus)?

2015 03 24 Ar mūsų valstybė turi aiškią komunikacijos strategiją propagandiniame kare su Rusija? 

2015 03 17 Laidoje „Žmogus žmogui“ kalbėsime apie neįgaliųjų žmonių gyvenimą. Kol kas jis mums mažiau pastebimas, nes vis dar vyksta už uždarų durų ir užvertų vartų. Pasak Dovilės Juodkaitės, Lietuvos neįgaliųjų forumo vadovės, tai yra absoliučiai neteisinga. 

2015 03 10 Tyrimai rodo, kad 68 proc. nusikaltimų, susijusių su prievarta, aukų patiria ilgalaikes socialines ir emocines pasekmes. Tačiau nusikaltimo tyrimo ir teismų karuselėje nukentėję asmenys dažnai tampa tik įrodymų šaltiniu. 

2015 02 24 Laidoje kalbėsime apie nemokamus hebrajų kalbos kursus Lietuvos žydų bendruomenėje ir tolerancijos kampaniją „Beigelių krautuvėlė“.

2015 02 17 Apie visuomenės nesaugumą internete ir  kibernetinio įstatymo nesusipratimus kalbamės su advokatu Mindaugu Kiškiu ir Žmogaus teisių stebėjimo instituto teisininku Karoliu Liutkevičium.

2015 02 10 Baltijos jūros dugnu tarp Lietuvos ir Švedijos nutiestas šviesolaidinio tinklo kabelis leidžia užtikrinti spartų internetą. Tačiau tuo pat metu jis renka visą informaciją apie mus. Šiuolaikiniame pasaulyje šluojama visa informacija, kurią galima sušluoti ir jei reikia ji gali būti lengvai atrasta ir panaudota prieš mus. Laidos „Žmogus žmogui“ svečiai - advokatas Mindaugas Kiškis ir  Žmogaus teisių stebėjimo instituto teisininkas Karolis Liutkevičius.

2015 02 03 Aktorius Giedrius Savickas jau trejus metus neturi savo paskyros socialiniame tinkle „Facebook“. Giedrius prisipažįsta, jog labai greitai pavargo nuo tos tuštybių mugės ir norėtų gyventi ramiai, tačiau jo identitetu dabar sėkmingai naudojasi kiti asmenys.  

2015 01 27 Ar žurnalistai vis dar yra ta stiproji jėga, kuri gali turėtį įtaką visuomenės nuomonei? Ar jie gali būti naudingi kuriant pilietinę, demokratinę visuomenę?

2015 01 20 "Tamsi pelkė arba gūdus miškas" - abu epitetai tinka, kai kalbame apie skaidrumą Lietuvos savivaldybių darbe. Laidoje kalbėsime apie naujausią tyrimą, kurį atliko "Transparency international Lietuva".

2015 01 13 Je suis Charlie/ Je suis Ahmed ir kuo šiandieninė Prancūzija primena Lietuvą, kuri buvo prieš 26 erius metus.

2014 12 30 Apie svarbiausius metų įvykius ir ateinančių metų tendencijas Žmogaus teisių stebėjimo instituto vadovė Dovilė Šakalienė laidoje "Žmogus žmogui" kalbasi su Delfi vyriausia redaktore Monika Garbačiauskaite.

2014 12 23 Žmogus žmogui apie kintantį požiūrį į ŽIV/AIDS. Galbūt visai greitai AIDS bus lengvai stabdomas virusas, kuris niekam jau neatrodys toks grėsmingas, kaip šiandien. 

Laidos viešnios: Svetlana Kulšis iš "Demetros", o taip pat Jurgita Paškevičiūtė iš koalicijos "Galiu gyventi".

2014 12 16 Žmogaus teisių stebėjimo instituto vadovė Dovilė Šakalienė ir valdybos pirmininkas Leonidas Donskis kalbasi apie žmogaus teises. Šiandien žmogaus teisės tapo egzistenciniu ir net dramatišku pasirinkimo objektu: esame su vakarietiškom vertybėm ar su Rusija?

2014 12 09 Specialus Vilniaus miesto žemėlapis, o jame pažymėtos vietos, kuriose kitos seksualinės orientacijos žmonės gali jaustis laisvai. Ar jis tikrai reikalingas?

Laidos svečiai: Tolerantiško jaunimo asociacijos pirmininkė Jūratė Juškaitė ir režisierius Romas Zabarauskas.

2014 12 02 Teisėjai pastebi, kad smurto artimoje aplinkoje bylose kaltinamieji dažniausiai jaučiasi padėties šeimininkais, o smurto aukos dažnai nežino, kur akis teismo salėje dėti. Ta prasme gyvename kreivų veidrodžių karalystėje - pastebi Mėta Adutavičiūtė iš Žmogaus teisių stebėjimo instituto. Jai pritaria ir Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Vilana Pilinkaitė - Sotyrovič: "jei vyras mušantis savo žmoną baudžiamas namų areštu, ką tai sako?". Tik ką atliktame tyrime akivaizdu - būtina kuo skubiau keisti požiūrį į smurto artimoje aplinkoje aukas.

2014 11 25 „Kai kurčias vaikas ateina į šeimą, reikia priimti tai kaip dovaną ir galimybę išmokti gestų kalbos“, - įsitikinusi šios kalbos vertėja Anželika Nikelė. Tačiau kol kas tenka pripažinti, kad labai nedaug tėvų išmoksta šios kalbos vardan savo vaikų. Kodėl? 

2014 11 18 Demokratiška mokykla. Kuo ji skiriasi nuo mums įprastos? Ar ji tikrai veda vaikus į sėkmę? Kokiu keliu? Laidoje Žmogus žmogui apie tai kalbėsime su demokratinės mokyklos kūrėjais: Nerijumi Buivydu ir Donata Norkiene.

2014 11 11 60 tūkst. litų - tiek Rumunijos ambasada turės sumokėti jaunai moteriai, kuri iš darbo buvo atleista iš karto po to, kai pranešė, jog laukiasi. Ar tokia piniginė suma yra adekvati, veiksminga ir atgrasanti darbdavį nuo diskriminavimo veiksmų? Apie tai kalbėsime su advokate Diana Gumbrevičiūte-Kuzminskiene ir Lygių galimybių plėtros centro projektų vadove Margarita Jankauskaite.

2014 11 04 Kino festivalis "Nepatogus kinas" ir naujas informacinis portalas www.manoteises.lt - tai du labai skirtingi projektai, tačiau tarp jų daugiau panašumų, nei skirtumų. Apie aktualiausias Žmogaus teisių temas šiandieniniame pasaulyje ir Lietuvoje. Laidos svečiai: Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė ir festivalio "Nepatogus kinas" iniciatorius Gediminas Andriukaitis.

2014 10 28 Kas yra religijos laisvė? Koks jos santykis su menine saviraiška? Drabužių modeliuotojo Roberto Kalinkino užsakyta reklama, kurioje į Jėzų Kristų ir Mariją Magdalietę panašūs jaunuoliai reklamuoja džinsus, Lietuvoje buvo pripažinta neetiška, įžeidžiančia visuomenės garbę ir orumą. Įdomu, ką nuspręs Europos Žmogaus Teisių teismas? 

2014 10 21 Vyrų krizių centrų misija - padėti sunkioje situacijoje atsidūrusiems vyrams. Iki šiol savo noru vyrai į šias įstaigas nesikreipdavo. Paprastai juos siunčia teisėsaugos pareigūnai - priverstinio perauklėjimo. Tačiau vis dažniau vyrai supranta, kad nemokami psichologai gali būti labai naudingi. Laidoje kalbiname Vilniaus ir Kauno vyrų krizių centrų vadovus: Dovilę Bubnienę ir Arūną Kurą. 

2014 10 14 Psichologas Aivaras Pranarauskas kartu su organizacija "Gelbėkit vaikus" Lietuvos mokyklose kovoja su patyčiomis. Jis tiki, kad šis blogas įprotis iš mūsų visuomenės gali išnykti lygiai taip pat, kaip išnyko rūkymas viešojo maitinimo įstaigose.

2014 10 07 Apie melą, kuris virto ginklu. Tiesa, tą melą Rusijos aukštieji pareigūnai vadina vertybių puoselėjimu, dvasiniu nacijos, o gal net imperijos sutvirtinimu. Europa yra tapusi pūliuojančia žaizda, kurioje klesti išsigimusi demokratija: homoseksualumas, juvenalinė justicija, feminizmas... Kitaip tariant Sodoma ir Gomora, su kuria būtina kovoti... Apie tai Žmogaus teisių stebėjimo instituto vadovė Dovilė Šakalienė kalbasi su politologu Nerijumi Maliukevičiu.

2014 09 30 Andrius Slavuckis šiuo metu yra Siera Leonėje, pačiame ebolos epidemijos centre. Tai jau penktoji vilniečio misija su organizacija "Medikai be sienų". Kokią kainą jaunas vaikinas kasdien moka už tai, kad jaustųsi reikalingas? Pokalbis apie tai prieš pat Andriui išvykstant į Vakarų Afriką.

2014 09 23 "Efektyviausias neapykantos prevencijos būdas yra ugdymas ir pozityvios informacijos sklaida." - teigiama Lietuvos žydų bendruomenės pranešime apie naują reiškinį - "Beigelių krautuvėlę". Tai tolerancijos kampanija prieš antisemitizmo ir neapykantos apraiškas viešojoje erdvėje. Prieš savaitę projekto "Beigelių krautuvėlė" iniciatoriai apdovanojo, labiausiai tolerancijos srityje nusipelniusius žmones. "Už tolerancijos sklaidą mokykloje" apdovanotas Vilniaus Šolomo Aleichemo ORT gimnazijos direktorius Miša Jakobas.

2014 09 16 Kas ketvirtas žmogus buvo, yra ar bus paveiktas psichikos sutrikimo ar ligos. Nors praktiškai visos psichikos ligos gali būti sėkmingai gydomos, žmonės nesikreipia pagalbos. Žinoma, kad psichiatrinėje ligoninėje pagrindinės žmogaus teisės negalioja. Tai įrodo ir Seimo Kontrolieriaus tik ką atliktas tyrimas.

Pašnekovai: Psichiatras prof. Dainius Pūras, Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorė Dovilė Šakalienė ir Lietuvos Seimo kontrolierių atstovas spaudai Vytautas Valentinavičius.

2014 09 09 Nedaug yra vietų mieste, į kurias laidos "Žmogus žmogui" pašnekovės, judančios neįgaliojo vėžimėliais, gali patekti. Pokalbio tema – slenksčiai, kurie tampa neįveikiamais daugeliui mūsų visuomenės narių.

Pašnekovės: Lietuvos žmonių su negalia sąjungos projekto "Be slenksčių" projekto koordinatorė Jurgita Masiulionytė ir projekto vykdytoja Ramunė Šidlauskaitė.

2014 09 02 „Mes trokštame propagandos dėl savo tingaus proto" - sako Rytis Juozapavičius. Su komunikacijos ekspertu kalbėsimės, kaip atpažinti melą nuo tiesos. Kaip žiūrėti žinias  ir išlikti šviesiame prote.

2014 08 26 Pokalbis su pirmuoju Jungtinių Tautų Specialiuoju pranešėju nuo Lietuvos profesoriumi Dainiumi Pūru. Ką tai reiškia profesoriui ir kokia iš to nauda Lietuvai?

2014 08 19 Kaip atpažinti propagandą ir ar įmanoma su ja kovoti?

Pašnekovė: Viešųjų ryšių specialistė Rūta Vanagaitė.

2014 08 12 Ar gali psichikos negalią turintys žmonės gyventi bendruomenėje?

Pašnekovės: Psichikos Sveikatos Perspektyvos projektų vadovė Eglė Šumskienė ir psichikos negalios žmonių bendrijos „Giedra" pirmininkas Giedrius Sadzevičius.

2014 08 05 Kada pasibaigs karas tarp Izraelio ir Palestinos? Laidoje to klausiame žydų kilmės publicisto Arkadijaus Vinokūro ir Gabrielės Tervidytės, pilietinės iniciatyvos „Solidarūs su Palestina“ aktyvistės, gyvenusios ir dirbusios Vakarų krante.

2014 07 29 Kuo skiriasi sektos nuo naujųjų religijų?

Pašnekovė: Naujųjų religijų tyrimų ir informacijos centro vadovė, socialinių mokslų daktarė Milda Ališauskienė.

2014 07 22 Katalikiškos Kroatijos parlamentas tik ką priėmė tos pačios lyties partnerysčių įstatymą (89 balsai už ir tik 16 balsų prieš). Kaip tai vertina Lietuvos LGBT bendruomenė?

Pašnekovai: Lietuvos gėjų lygos advokacijos vadovė Aliona Polujanova ir publicistas Donatas Paulauskas.

2014 07 15 “Europos Sąjunga ir EEE bei Norvegijos finansiniai mechanizmai drauge jau išleido šimtus milijonų eurų siekdami užtikrinti geresnę vaiko teisių apsaugą, tačiau viskas baigėsi tuo, kad daugybė vaikų uždaryti disfunkcinėse įstaigose",- teigia Žmogaus teisių stebėjimo instituto vadovė Dovilė Šakalienė. Ar įmanoma šioje srityje išvengti korupcijos ir užtikrinti, kad lėšos būtų panaudojamos efektyviai?

Pašnekovai: Vaiko teisių kontrolierė Edita Žiobienė ir „Transparency International” Lietuvos skyrius vadovas Sergejus Muravjovas.

2014 07 08 Filosofas prof. Leonidas Donskis teigia, kad Lietuva turi problemų su žmogaus teisėmis, nes esame per daug priklausomi nuo rusiškų žinių srauto.

2014 07 01 Islamo radikalai paskelbė, kad įkuria naują valstybę tarp Sirijos ir Irako. Kas yra ta Irako ir Levanto islamo valstybė? Kodėl ši karinė grupuotė tokia pavojinga?

Pašnekovas: Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Egdūnas Račius.

2014 06 24 Socializacijos centrai, ar pasikeitė jie nuo tada, kai buvo vadinami kolonijomis? 

Pašnekovės: Lietuvos „Carito“ organizacijos projektų vadovė Kristina Mišinienė ir Žmogaus teisių stebėjimo instituto vadovė Dovilė Šakalienė.

2014 06 17 Birželio 20 d. Pasaulis minės pabėgelių dieną. Laidoje kalbėsime apie tai, kaip sekasi 39-iems pabėgeliams iš Sirijos, kuriais jau pusę metų rūpinasi Evangelikų liuteronų bendruomenė.

Pašnekovai: Evangelikų liuteronų vyskupas Mindaugas Sabutis ir Lietuvos Raudonojo kryžiaus draugijos projektų vadovė Gintarė Guzevičiūtė.
 

2014 06 10 Netrukus mes turėsime teisę išimti iš internetinės erdvės mums nepatinkančią informaciją apie save. Tačiau tuo pat metu prasidės pasaulinis realybės lakavimas. Laidoje kalbėsime apie teisę būti užmirštam internete.

Pašnekovai: Mykolo Romerio universiteto profesorius Darius Štitilis ir Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorės pavaduotoja teisės reikalams Natalija Bitiukova.  

2014 06 03 Laidoje apie pasaulį, kuriame nėra muzikos, nėra žodžių, nėra triukšmo ir pasakų prieš miegą. Kas pasikeičia šeimoje, kurioje gimsta negirdintis vaikas? 

Pašnekovės: klausos negalią turinčio vaiko mama Asta Girnienė ir bendrijos Pagava, vienijančios Lietuvos šeimas auginančias kurčius ir neprigirdinčius vaikus atstovė Joana Vanagienė.

2014 05 27 Laidoje kalbiname Rimvydą Vekerotą. Vyras jau septynerius metus gyvena su donoro širdimi. Taip pat laidoje asociacijos „Gyvastis“ vadovė Ugnė Šakūnienė pasakoja apie antrą gyvenimą dovanų gavusius žmones ir donorystės svarbą.

2014 05 20 Mūsų šalyje auga 4000 savo tėvams nereikalingų vaikų. Atrodo, kad visas problemas išsprendžia vaikų namai, tačiau pasaulyje yra labai daug šalių, kuriose vaikų namų nėra. 
 
Pašnekovai: politikas Remigijus Šimašius ir psichologė Roma Jusienė.
 

2014 05 13 Įprasta, kad šeima yra tėtis, mama ir vaikai. O jei vaikas turi du tėčius, bet neturi mamos. Arba yra dvi mamos, bet nėra nei vieno tėčio?

Pašnekovai: teisininkė Laima Vaigė ir publicistas Donatas Paulauskas.

2014 05 06 Ar įmanoma sukurti šalį be vaikų namų?

Pašnekovas: kaunietis verslininkas Vladas Lašas. (Jis su žmona Audrone prieš šešerius metus į savo šeimą pasikvietė du vaikus, kurie labai greitai tapo savais).

2014 04 29 Kas yra reprodukcinės teisės ir kodėl dalis visuomenės taip priešinosi Estrelos rezoliucijai?

Pašnekovė: Esmeralda Kuliešytė, ginekologė, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos vadovė. 

2014 04 22 Kodėl šaliai, kurioje gyvena labiau išsilavinusios moterys vadovauja mažiau išsilavinę vyrai?

Pašnekovė: Margarita Jankauskaitė, humanitarinių mokslų daktarė, Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovė.

2014 04 15 Aldona Kišonienė užaugino du savo vaikus, tačiau mama ją vadina dar septyni. SOS vaikų kaime augantiems vaikams ji yra svarbiausia ir vienintelė.

Pašnekovai: SOS vaikų kaimo direktorius Gedas Batulevičius ir Mama Aldona Kišonienė. 

2014 04 08 Nors Lietuvoje gyvena net 125 valstybių piliečiai, jie sudaro tik 1 proc. visų gyventojų – tai yra vienas mažiausių rodiklių Europos Sąjungoje.

Pašnekovė: režisierė Aistė Ptakauskė. 

2014 04 01 Kodėl nemaža dalis romų tautybės moksleivių iš mokyklos pasitraukia jau pradinėse klasėse? 

Pašnekovė: sociologė dr. Vita Petrušauskaitė.

2014 03 25 Skurdo ir socialinės atskirties lygis Lietuvoje mažėja. Tačiau jis mažėja tik žmonių išvykstančių laimės ieškoti į užsienį sąskaita.
 
Pašnekovai: Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo vadovė Skirma Kondratas ir Vaidotas Ilgius iš Maisto banko.
 
2014-03-18 Kaip mūsų šalis pasitinka nuo karo ir mirties bėgančius žmones? Pasirodo, dažnai Lietuvoje jų laukia Lukiškių tardymo izoliatorius. Taip atsitiko sirų krikščionių šeimai.
 
Pašnekovai: Raudonojo kryžiaus draugijos projektų vadovė Gintarė Guzevičiūtė ir teisininkė Eglė Samuchovaitė.
 

2014 03 11 Savanoryste grindžiama veikla yra laikoma pilietinės visuomenės pagrindu, tačiau mūsų šalyje savanorystė dažnai suprantama kaip jaunų žmonių išnaudojimas arba dykaduoniavimas tolimose šalyse.

Pašnekovai: Laura Babaitytė, savanorė ir Jūratė Bukauskaitė, NVO „Socialinis veiksmas“ darbuotoja.

2014 03 04 Lietuvoje, svečių teisėmis, gyvena 40 krikščionių iš karo nualintos Sirijos. Atvyko jie evangelikų liuteronų banyčios kvietimu. Šios bažnyčios vyskupas Mindaugas Sabutis prisipažino, labiausiai jį sujaudino atvejis, kuomet krikščionių pabėgėlių šeima Lietuvoje buvo atskirta: tėvai atsidūrė lukiškių kalėjime, o jų vaikai - globos namuose.

Pašnekovas: Mindaugas Sabutis, Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios vyskupas.

2014 02 25 Socialiai atsakingas verslas. Jau lyg susigyvenome su mintimi, kad organizacijos turi taupyti gamtos išteklius, neteršti aplinkos, tačiau verslo ir žmogaus teisių sąjunga dar vis skamba keistai. Kas yra tie nauji standartai verslui?

Pašnekovai: „Swedbank“ Lietuvoje komunikacijos vadovas Kęstutis Vanagas ir Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktorės pavaduotoja teisės klausimais Natalija Bitiukova.

2014 02 18 "Žmonėms patinka, kai yra suimami žmonės" - Žmogaus teisių stebėjimo instituto atliktame tyrime sakė teisėjas. Bet juk kaltu žmogų gali pripažinti tik teismas ir, jei teismas dar nėra įvykęs, galioja nekaltumo prezumpcija.

Pašnekovai: ŽTSI teisininkas Karolis Liutkevičius ir Lukiškių kalėjimo psichologas Said Dadašev. 

2014 02 11 Gyvename ironijos amžiuje. Ironizuojame viską, tačiau tai nieko gero apie mus nesako. „Ironija yra silpnųjų ginklas“ – sako aktorius, režisierius Valentinas Masalskis. 

2014 02 04 Šiuolaikinė vergovė. Atsirado nauja prekybos žmonėmis tendencija: vergiškiems darbams išvežami vyrai. Ilgai jie net nesupranta, kad yra tik vergai, dirbantys už maistą ir lovą, kurią dalinasi su kitais vergais. Jokie aukso kalnai ir dideli atlyginimai jiems nėra numatyti. Lygiai taip pat ir mamos dažnai nesupranta, kad pasirašo atsisakymą nuo vaiko.

Pašnekovė: Lietuvos Carito projekto "Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms" koordinatore Kristina Mišiniene. 

2014 01 28 Teisingumas ir žmogaus teisės Ukrainoje. Sausio 16 d. priimtas įstatymas draudžiantis bet kokias protesto formas. Ką jis sako apie situaciją šalyje.

Pašnekovas: politologas Nerijus Maliukevičius.

2014 01 21 Patyčios - nėra norma, tai nėra humoro jausmas ar žaidimas. „Patyčios yra smurtas, - įsitikinęs psichologas Robertas Povilaitis, -  jas patyrę žmones niekada to nepamiršta“. Kur link veda patyčios mokykloje ir kaip galima jas stabdyti?

Pašnekovas: Psichologas, pagalbos telefonu "Vaikų linijos" vadovas Robertas Povilaitis.

2014 01 14 Patyčios. Pokalbis apie patyčias aukščiausiuose visuomenės sluoksniuose. Seime patyčios tapo saviraiškos forma. Tai šiandien dar vadinama humoru.

Pašnekovas: televizijos laidų vedėjas (buvęs Seimo narys) Arūnas Valinskas.

2014 01 07 Šalis be vaikų namų. Pokalbis su žmogumi, kuris užaugo vaikų namuose, o dabar kiekvieną mėnesį leidžiasi į kelionę pas vaikus, kurie tapo nereikalingais savo artimiesiems... 

Pašnekovas: aktorius ir režisierius Robertas Šarknickas.

2013-12-31 ŽTSI vadovė Dovilė Šakalienė su politikais Remigijum Šimašium ir Dalia Kuodyte apžvelgia besibaigiančius metus. Žmogaus teisių prasme jie buvo netikėtai liūdni.

Pašnekovai: politikai Remigijus Šimašius ir Dalia Kuodytė

2013-12-17 Negalia. Apie gyvenimą, kuris prasideda, tada, kai vaikas į pasaulį ateina su negalia. Nesvarbu, ar negalia yra fizinė, ar proto, mūsų valstybė iki šiol vadovaujasi tarybiniais principais: kuo toliau nuo žmonių akių paslėpti tokius vaikus.

Pašnekovai: bendrijos „Viltis“ vadovė Dana Migaliova ir Lietuvos neįgaliųjų forumo vadovė Henrika Varnienė.

2013-12-10 Šalis be vaikų namų. Gruodžio dešimtoji yra tarptautinė žmogaus teisių diena. Antradienio laidos „Žmogus žmogui" tema - pačių mažiausių teisė augti šeimoje. Nuo šiol apie vaikus, augančius institucijoje bus kalbama daug. Žmogaus teisių stebėjimo institutas pradeda advokacinę kampaniją: „Šalis be vaikų namų“.

Pašnekovė: ŽTSI vadovė Dovilė Šakalienė.

2013-12-03 Šalis be vaikų namų. „Vaikų talpinimas į vaikų namus - prilygsta jų teisių pažeidimui“, - sako specialistai. Ir tuoj pat paaiškina kodėl. Patekę į instituciją kūdikiai verkia tik pirmas valandas, po to nustoja, nes jokios reakcijos iš aplikos jie nesulaukia. Taip su laiku vaikai tampi letargiški, apatiški, dar vėliau agresyvūs.

Pašnekovai: Paramos vaikams centro vadovė Aušra Kūrienė ir vaikų namuose užaugusi Žydrė.

2013-11-26 Psichinė sveikata. Ji mūsų šaltyje nėra rimta tema gal dėl to pirmaujame Europoje savižudžių skaičiumi.

Pašnekovas:  psichiatras, Žmogaus Teisių Stebėjimo Instituto valdybos pirmininkas prof. Dainius Pūras.

2013-11-19 ŽIV/AIDS. Dažnam atrodo, kad diagnozė ŽIV/AIDS reiškia gyvenimo pabaigą, bet klysta taip galvojantys. Laidos svečias Jurgis Andriuška mirties nuosprendį išgirdo daugiau nei prieš dešimt metų, tačiau gyvenimas nesibaigė.

Pašnekovas: NVO „Pozityvus gyvenimas“ įkūrėjas Jurgis Andriuška.

2013-11-12 Neapykantos nusikaltimai. Lietuvoje neapykantos nusikaltimų grėsmės tinkamai neįvertina ne tik visuomenė, bet ir policijos pareigūnai. Tokią išvadą padarė Žmogaus teisių stebėjimo institutas, atlikęs tyrimą dėl neapykantos nusikaltimų aukų teisių apsaugos šalyje.

Pašnekovė: Jūratė Guzevičiūtė ŽTSI.

2013-11-05 Neapykantos nusikaltimai. Lietuvos teisės instituto darbuotojai atliko tyrimą, kurio metu aiškinosi, koks yra požiūris į neapykantos nusikaltimus tarp pareigūnų, kurie dirba ikiteisminių tyrimų srityje.

Pašnekovai: Lietuvos teisės instituto darbuotojai Alina Mickevič ir Mindaugas Jankauskas.

2013-10-29 Neapykantos kalba. Kiek yra žingsnių tarp neapykantos kalbos, neapykantos nusikaltimo ir genocido?

Pašnekovė Natalija Bitiukova ŽTSI.

2013-10-22 Neapykantos kalba. Nuo neapykantą kurstančių kalbų mūsų erdvė (ypač internetinė) taip įkaito, kad, atrodo, greitai gali sprogti. Būtina ką nors daryti.

Pašnekovas: prokuroras Rimvydas Valentukevičius.

2013-10-15 „ŽIV – tai dar viena chroniška liga. Ir gyventi šalia infekuotų reikia taip, kaip šalia chronišką ligą turinčių žmonių.“

Pašnekovai: Gyd. Neringa Maleckienė ir kanojininkas Jevgenijus Šuklinas.

2013-10-08 Psichinių ligonių integracija. Išsivysčiusiose pasaulio valstybėse jau prieš trisdešimtmetį buvo suprasta, kaip svarbu integruoti psichikos ligonius į gyvenimą. Pavyzdžiui, Šveicarijoje cukrinį diabetą turintis psichikos ligonis yra gydomas normalioje ligoninėje su kitais žmonėmis, o pas mus Lietuvoje psichikos negalią turintys žmonės negali turėti jokių kitų ligų: karieso dantyse, stuburo išvaržų, jiems niekada nebus persodinami organai ir daromos išgyvenimui kartais būtinos operacijos. Kodėl mes tokie atsilikę?

Pašnekovas: psichiatras Arūnas Germanavičius.

2013-10-01 „Mūsų visuomenė veikia pagal galios principus. Moteriška lytis vis dar yra antroji lytis, todėl smurto prieš moteris sąvoka yra bendrai priimtina. Tad nereikia stebėtis, kad tiek daug nusikaltimų įvyksta būtent prieš moteris“.

Pašnekovė: Daiva Baranauskienė Kauno moterų draugija.

2013-09-24 Pagalba telefonu. Dėl kokių priežasčių įvyksta tokie siaubingi nusikaltimai, kaip Panevėžio raj. gyva bagažinėje sudeginta 17-metė.

Pašnekovės: Vaikų paramos centras

2013-09-17 Humanitarinė teisė. Šis terminas, vykstant kariniams konfliktams Sirijoje, skamba dažnai, tačiau ką jis reiškia? Kai pasibaigia žmogaus teisės, įsigalioja humanitarinė teisė.

Pašnekovas:  teisininkas Giedrius Ožiūnas.

2013-09-10 Unicef misija Tanzanijoje. Kodėl UNICEF Lietuvoje renka pinigus Afrikos vaikams? Juk mūsų gatvėse šimtai valkataujančių, alkanų, beraščių Lietuvos vaikų...

Pašnekovai: UNICEF Lietuva direktorė Jovita Majauskaitė ir aktorius Giedrius Savickas.

2013-09-03 „Gydytojai be sienų“. Jis vienintelis gydytojas iš Lietuvos, jau 22 metus keliaujantis po pasaulį su organizacija „Gydytojai be sienų“. Kiek pasaulyje yra šalių, kur žmonių gyvybės nevertos nieko. Vaikai žūsta kare, miršta nuo bado, dėl epidemijų. Tragiškos niekam nereikalingos mirtys, kurių dažnai net statistika nėra vedama. Skaudžiausia, kad beveik visada tiems žmonėms buvo galima padėti.

Pašnekovas:  gydytojas Andrejus Slavuckis.

2013-08-27 Pabėgėliai. 40 proc. visuomenės vis dar sako, kad pabėgėlių Lietuvoje matyti nenori, nenori gyventi pabėgėlių kaimynystėje ar dirbti kartu su jais. Nenuostabu, šalyje, kur visuomenė taip neigiamai vertina pabėgėlius, pareigūnai taip pat leidžia sau su jais elgtis atitinkamai: vaikai atskiriami nuo tėvų, kurie sodinami į kalėjimus.

Pašnekovė: Raudonojo Kryžiaus pabėgėlių kuratorė Gintarė Guzevičiūtė.

2013-08-20 Imigrantai mūsų gatvėje. Visai neseniai buvome trečiojo pasaulio gyventojai, o dabar, tapę europiečiais, laukiame akimirkos, kada galėsime pasinaudoti kitais trečiojo pasaulio gyventojais... Kad bulves skustų, vaikus žiūrėtų, kambarius tvarkytų... Norime pigiai kainuojančių tarnaičių savo namuose, pigios darbo jėgos gamyklose. Bet ar galvojame apie svečių teises, apie jų garbę, orumą, apie jų integravimą į mūsų visuomenę..?

Pašnekovas: dr. Karolis Žibas iš Etninių tyrimų instituto.

2013-08-13 Psichikos ligoniai. ES pirmininkauja savižudžių tauta. Mums ši problema būdinga tik 50 metų, nes iki antrojo pasaulinio karo mūsų rodikliai buvo mažiausi Europoje. Atsieti savižudybių problemą nuo sovietmečio neįmanoma, mes ją paveldėjome.

Pašnekovai: Jaunimo linijos vadovas, psichologas Paulius Skruibis ir psichologė Nida Žemaitienė.

2013 08 06 Psichikos negalia. Moterys, vyrai ir vaikai su psichikos ligos diagnoze kenčia dėl neigiamos visuomenės nuostatos, įsišaknijusių mitų ir stereotipųŽiniasklaida nepraleidžia progos nelaimę ar nusikaltimą, kurių dalyviais tapo psichikos sutrikimą turintys žmonės, paversti dar viena siaubo istorija – skaitome ir girdime, kokie pavojingi yra psichikos ligoniai, kaip nesaugu net bendrauti su jais, o ką jau kalbėti apie gyvenimą vienoje bendruomenėje ar, neduok Dieve, viename name...

Pašnekovės: „Globali iniciatyva psichiatrijoje“ direktorė, psichologė Karilė Levickaite ir projektų vadovė, socialinio darbo specialiste Eglė Šumskienė.

2013 07 30 Smurtas šeimoje. Kodėl Lietuvoje vis dar nepriimtina kalbėti apie smurtą šeimoje? Moteris iki šiol nežino ir negali apginti savo teisių. Kokie ženklai skelbia apie smurto šeimoje pradžią.

Pašvekovė: Teisininkė Laima Vaigė.

2013-07-23 Apie pamatines ES teises ir laisves, kurios Lietuvoje vis dažniau supriešinamos su tradicinėmis vertybėmis, o kartais, pasak mūsų politikų, net griauna mūsų valstybės pamatą.

Pašnekovas EŽTT teisėjas Egidijus Kūris.

2013 07 16 Informacijos kaina. Ilgai dalinome savo asmens kodus visoms parduotuvėms, o kartais dar ir primokėdavome už kokią nors lojalumo kortelę. Dabar atvaizdas, balsas, pokalbiai, mintys, nuotraukos, privati informacija tapo preke. Kol kas ši informacija įdomi tik rinkodaros tikslams, tačiau turime prisiminti, kad mūsų privataus gyvenimo detalės labai greitai gali būti panaudotos prieš mus.

Pašnekovai: ŽTSI įkūrėjas Henrikas Mickevičius ir ŽTSI teisininkas Karolis Liutkevičius.

2